Kanał Łężyński

Lokalizacja

województwo: Wielkopolskie

powiat: Koniński

gmina: Ślesin

najbliższa miejscowość: Kępa

współrzedne: 52,302076° 18,315411°

 

Dojazd

Kanał Łężyński leży około 15km na północ od centrum Konina. Aby dojechać do łowiska należy z Konina kierować się na Ślesin (Inowrocław). Trzymając się cały czas głównej drogi dojedziemy aż do cukrowni Gosławice, za którą skręcimy w prawo, w ulicę Łężyńską. Dalej znów cały czas główną drogą, nieco krętą przejeżdżamy przez teren zabudowany, a następnie mijamy dwa kanały. Drugi z nich to k.Łężyński. Jednak aby dojechać do łowiska, gdzie odbywają się zawody trzeba jechać dalej, skręcając w piwerwszą asfaltową drogę w prawo. Drogą tą jedziemy około 2km, aż do mostu. Kiedy dojedziemy do mostu, po prawej stronie ujrzymy kanał Łężyński.

 

Opis łowiska

rodzaj akwenu: kanał

powierzchnia/szerokość: 22m

uciąg: 2g

głębokość: 2,5 - 3m

dno: piaszczyste, twarde, przy brzegu łanowo

roślinność. Skarpa pod wodą schodzi bardzo stromo do odległości 3m od brzegu, dalej płaskie dno.

linia brzegowa: Linia brzegowa prosta, z jednym niezbyt ostrym łukiem.

brzeg: przy powierzchni wody faszyna, powyżej skarpa ziemna porośnięta trawą, roślinnością zielną i krzakami.

 

Gatunki ryb

ryby dominujące: ukleja (10-25g), krąp (50-300g)

ryby towarzyszące: płoć, leszcz, karaś, kleń, okoń, karp,

ryby pojawiające się: tilapia, złoty karp, słonecznica, krąp,

Taktyka jest tutaj prosta. Szybkość i skuteczność to dwa sposoby na osiągnięcie dobrego rezultatu. Kanał Łężyński jest łowiskiem, na którym zanęta nie ma znaczenia, a liczy się jedynie technika. Płynne ruchy oraz dokładność nęcenia, szybkość wyhaczania ryb i jak najmniejszy procent pustych brań to rzeczy na które należy zwrócić szczególną uwagę. Zanęta musi być smużąca, jednak nie zbyt treściwa. Należy pamiętać, że nawet tak wiele uklei może przestać żerować w środku, 100-osobowego sektora, dlatego w zanęcie powinny znaleźć się smużąca wypełniacze jak glinka, czy kreda.

 

Zanętę można przygotować zarówno na mokro (luźna papka), jak i na sucho, choć ta pierwsza wersja jest o wiele częściej stosowana. Dodatek glinki rozpraszającej powoduje, że zanęta pracuje wyżej lub niżej, dzięki czemu możemy łowić ukleje na różnych pułapach Bardzo duże znaczenie ma twardość pinki, którą użyjemy do łowienia uklei. Stare, twarde larwy wytrzymują o wiele dłużej niż świeże pinki, dlatego najlepszą przynętą są robaki, pośród których sporo jest już casterów. Również ważnym elementem jest stopper na haczyku, który uniemożliwia przynęcie zsuwać się na żyłkę. Haczyki koniecznie z długim trzonkiem, aby łatwiej wyhaczać złowione ryby.

 

Opis dzięki uprzejmości leszcz.pl

 
Archiwalna strona naszego Koła

© 2025  Koło Wędkarskie PZW nr 29 przy PKS w Koninie S.A.

Projekt i realizacja MYKK