Jezioro Gosławskie - jezioro znajduje się w dorzeczu Warty o powierzchni 380 ha. Jest stosunkowo płytkie - jego średnia głębokość wynosi tylko 3 metry, Jego największa głębokość wynosi 5,3 m. Linia brzegowa jeziora jest mało urozmaicona - brzegi są niskie, w dużej części wybetonowane i miejscami porośnięte kępami trzciny, dno jest miękkie i piaszczyste łagodnie opadające w głąb jeziora. Jezioro położone jest na wysokości 84 m n.p.m.
Na północnej krawędzi jeziora położona jest elektrownia Pątnów. Prowadzi do niej od strony jeziora półtorakilometrowy most, na nim znajduje się rurociąg do odprowadzania popiołów do wyrobiska zamkniętej odkrywki Gosławice. Elektrownia odprowadza do jeziora ciepłą wodę, która wcześniej chłodziła turbiny. Dopływ ciepłych wód pochodzących z elektrowni spowodował wzrost temperatury wody jeziora o około 6-11 stopni C. Dlatego nawet podczas bardzo niskich temperatur jezioro nie zamarza. Skutkiem tego jest gwałtowny rozwój flory jeziornej co prowadzi do eutrofizacji. . Aby temu zapobiec lub w dużej mierze zjawisko to ograniczyć, jezioro zarybiono amurami i tołpygami. Ryby te w ciepłej wodzie mają idealne warunki rozwoju i intensywnie żerują przez cały rok. Oprócz amurów i tołpyg w jeziorze żyją także karpie. Choć te jednak najczęściej łowione są na tzw. Ciepłym kanale biegnącym od ogrodzenia El. Pątnów do Pompowni w Gaju.
Z innych ryb przeważają leszcze, płocie, klenie, jazie, karasie, liny i pięknie ubarwione wzdręgi. Z drapieżników najwięcej jest sandaczy i okoni. Sporo jest też węgorzy i sumów. Administratorem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie „Gosławice"